Pożary gospodarstw rolnych: przygotowanie
Ponieważ w gospodarstwach rolnych przechowywanych jest bardzo dużo materiałów łatwopalnych, zawsze istnieje ryzyko pożaru. Ponadto, ponieważ wiele gospodarstw znajduje się w odosobnionych lokalizacjach i ma potencjalnie słabe zaopatrzenie w wodę, nietrudno wyobrazić sobie, że pożary mogą wymknąć się spod kontroli.
Konsekwencje pożaru mogą być druzgocące dla gospodarstwa — zarówno pod względem obrażeń, jak i wpływu na działalność — dlatego najlepiej należycie się przygotować.
5 sposobów na zwiększenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa pożarowego
- Przeprowadź ocenę ryzyka pożarowego.
- Dopilnuj, by drogi ewakuacyjne były zawsze drożne, a wszystkie obszary — wolne od śmieci i innych łatwopalnych materiałów.
- Upewnij się, że wszyscy w gospodarstwie wiedzą, jak postępować w przypadku pożaru. Zawsze noś przy sobie telefon komórkowy, zwłaszcza w przypadku pracy w pojedynkę.
- Utrzymuj sprzęt gaśniczy w dobrym stanie technicznym i dbaj o jego regularne serwisowanie. Upewnij się, że jest on zawsze łatwo dostępny i że wszyscy wiedzą, gdzie się znajduje.
- Upewnij się, że wjazd na teren gospodarstwa jest wyraźnie oznakowany, a wszystkie drogi dojazdowe są przejezdne dla pojazdów służb ratunkowych.
Postępowanie w przypadku pożaru
- Udaj się w bezpieczne miejsce — z dala od ognia.
- Wezwij służby ratunkowe.
- Trzymaj się z dala od ognia.
- Gdy wszystkie osoby będą bezpieczne:
- Przygotuj się do przeniesienia zwierząt hodowlanych w bezpieczne miejsce na wypadek rozprzestrzenienia się ognia.
- Przygotuj się do ewentualnego wykorzystania maszyn rolniczych do pomocy straży pożarnej i służbom ratowniczym w transporcie słomy/siana itp.
System Fogmaker: bezpieczne zbiory
Zainstaluj w swojej maszynie system przeciwpożarowy Fogmaker, aby zwiększyć bezpieczeństwo zbiorów. Wraz ze wzrostem temperatury w letnich miesiącach wzrasta ryzyko pożaru w gospodarstwie. Montowany w maszynach system Fogmaker reaguje na wzrost temperatury, uwalniając mgiełkę wodną, która szybko dławi ogień i chłodzi sprzęt, zapobiegając kolejnym zapłonom. Ogranicza uszkodzenia maszyn i upraw, a co ważniejsze, może uratować życie.