Çiftlik güvenliğini ciddiye alın

SMART SAFETY

Güvenli çiftçilik başarılı çiftçiliktir

Dünyanın en tehlikeli sektörlerinden birinde çalışıyorsunuz. Risk değerlendirmesi ve doğru güvenlik kontrolleri, sizi ve çiftlikteki diğer herkesi korumak için hayati öneme sahiptir.

Kısa ve pratik güvenlik kılavuzlarımızı, çiftlik güvenliğine ilişkin en iyi uygulamalar için önemli bir hatırlatma olarak kullanın. Sıvı gübreyle çalışmanın kurallarından, arazinizde çocukların güvenliğini sağlamaya kadar her şeyi kapsar.

Çiftçiler güvenlik konusunda ne düşünüyor?

 • Promo Image

  “Güvenlik kontrolleri ihmal edilmemeli”

  Bernard Hechy

  Mandıra Çiftçisi

  "Güvenlik kontrolleri çok önemlidir, hasada başlamadan ve yola çıkmadan önce düzenli olarak yapıyoruz. Nedeni basit, örneğin kıyıcıdaki bıçaklar düzgün takılmazsa sonuç ölümcül olabilir. Virajda tekerleklerden biri çıkar ve karşı şeride girerse diğer insanları da tehlikeye sokar.”

   

   

GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIN

 • Promo Image

  Güvenlik sorunlarını fark edin

  Göremezseniz, önleyemezsiniz. Silecek lastiklerinizi değiştirmek gibi basit adımlar. Görün ve görülün çünkü alternatifini düşünmek bile istemezsiniz.

 • Promo Image

  Bana olmaz

  Güvenliği alışkanlık haline getirin. Çiftlikteki çalışma gününüzün barındırdığı riskleri görmezden gelmeyin. Ne kadar fazla çiftlik deneyiminiz olursa olsun, güvenlik konusunu dikkate almazsanız sahip olduğunuz deneyim sizi kazalardan koruyamaz. Bugüne dek olmamış olması, olmayacağı anlamına gelmez. Çiftliğinizdeki herkesi koruyun – güvenlik önlemlerini asla atlamayın.

 • Promo Image

  ÜZERİNİZE YORGUNLUK ÇÖKMESİNE İZİN VERMEYİN

  Yorgun çiftçiler kötü kararlar verebilir, tepki süreleri daha yavaştır ve kaza yapma ihtimalleri daha yüksektir. Özellikle işlerinizin en yoğun olduğu dönemde yorgunluğun belirtilerini tanımayı öğrenin. İşe devam etmek her zaman en iyi çözüm değildir. Düzgün şekilde dinlenmek daha fazla verimlilik, daha güvenli bir çiftlik çalışması ve işin daha hızlı yapılmasını sağlar.  

 • Promo Image

  Paylaşmak için zaman ayırın

  Tutku, gurur, fiziksel ve zihinsel güç? Haydi çiftçi olmanın neler gerektirdiğinden bahsedelim. İhtiyacınız olan sonuçları elde etmek için kendinizi en uç noktalara kadar zorlamak veya saatlerce tek başınıza çalışmak size önemsiz görünebilir. Peki deneyimlerinizi ne sıklıkla paylaşıyorsunuz? Çiftçi olmanın getirdiği keyif, sevgi, zorluklar ve diğer her şey hakkında konuşmanın zamanı geldi.

KAYNAKLAR VE TAVSİYELER

 • Promo Image

  Geçici işçiler

  Geçici veya mevsimlik işçiler çiftçiliğin tehlikelerine aşina olmayabilir. Güvenlik prosedürlerinin bilincinde olduklarından emin olmak için zaman ayırın. Ayrıca, gerekli kişisel koruma ekipmanlarına sahip olmaları ve herhangi bir makine veya aleti kullanmadan önce doğru eğitimi almış olmaları da önemlidir.

  Çalışanların yeterince denetlendiğinden ve amirleriyle etkili bir şekilde iletişim kurabildiğinden emin olun. Türkçe ana dilleri olmayabilir, bu nedenle uyarı işaretlerini ve güvenlik prosedürlerini anladıklarından emin olmak için ekstra özen gösterin.

 • Promo Image

  Ağaç çalışmaları

  Çoğu çiftçinin bir noktada ilgilenmesi gereken ağaç işleri olacaktır. Güvenliğiniz için kurallara uymanız, uygun kişisel koruma donanımını giymeniz ve her zaman iş için doğru makine veya ekipmanı kullanmanız önemlidir. Yüksekte yapılan ağaç çalışmalarını güvenli bir şekilde yürütmek için bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz 4 önemli nokta var. 

 • Promo Image

  Yangın Güvenliği

  Binalarda, hayvanlarda ve makinelerde hasar. Bir yangının sonuçlarıyla mücadele etmek oldukça yıkıcı olabilir. Ancak daha da kötüsü, yangınlar hayvanların ve insanların yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine yol açabilir. Neyse ki yangınlar önlenebilir. Yangın güvenliği konusunu ve acil bir yangın durumunda ne yapmanız gerektiğini kendinize hatırlatın. 

 • Promo Image

  PTO Güvenlik Kontrol Listesi

  Her gün traktörünüzle birlikte kullandığınız makinelerin pek çoğu için güç kaynağı. Çoğu çiftçinin onsuz yapamayacağı bir donanım parçası. Ama PTO şaftları 1000 dev/dak’a varan devirlere ulaştığında genellikle hızlı ve ciddi kazalar gerçekleşebiliyor.  

  Basit önlemler, hayatınızı kökten değiştirecek yaralanmaları engelleyebilir. PTO’unuz her etkinleştirdiğinizde bu güvenlik önlemlerini ciddiye alıyor musunuz?

 • Promo Image

  Elektrik hava hatlarıyla çalışmak

  Elektriğin yüksek gerilimde 5 metreye kadar sıçrayabildiğini biliyor muydunuz? Ciddi şekilde yaralanmak veya ekipmanınızda yüksek maliyetli hasarlara yol açmak için bir elektrik hattına değmeniz gerekmiyor. Herkesin güvenliği için elektrik hatları hakkında bilgilenin. Elektrik hattı güvenliği ve acil bir durumda neler yapılması gerektiği hakkında işte size hızlı bir bilgilendirme.

 • Promo Image

  Çiftliklerde çocuk güvenliği

  Çiftlik, çocukların büyümesi için harika bir yer ve harika bir eğitim kaynağı olabilir. Ama aynı zamanda da tehlikeli bir yerdir. Trajik bir şekilde her sene çiftlik kazalarında çocuklar hayatını kaybediyor.

  Çocuklar meraklı ve oyuncudur ve çiftlikte doğmuş olsalar bile risklerden muaf değillerdir.  İster çiftlikte çalışıyor ister oyun oynuyor olsunlar, onları gereken şekilde gözetim altında tutmak size bağlıdır. 

  Çiftliğinizde çocuk güvenliği konusunu kendinize hatırlatmak için iyi bir zaman.

 • Promo Image

  Yüksekte çalışmak

  FSF araştırması, yüksekten düşme veya düşen bir nesnenin çarpması riskinin tarım sektöründeki tüm ölümlerin yaklaşık %30'unu oluşturduğunu göstermektedir. Yüksekten düşme, uzun süreli yaralanmalara neden olabilir ve işinizi etkileyebilir.

  Düşmelerin çoğu ya işin düzgün şekilde planlanmaması ya da ekipmanın kusurlu olması veya uygun olmaması nedeniyle olur.  Yüksekte çalışırken güvenliğin sağlanması konusunu kendinize hatırlatmak için bunu okuyun.

 • Promo Image

  Makinelerle çalışmak

  Kötü kullanılmış veya arızalı araçlar ve makineler, çiftliklerde ölümlerin ve ciddi yaralanmaların başlıca nedenidir. 

  Güvende kalmak için bu basit kurallara uyun

  • Güvenli durma - el freni çekili, kontroller boşta, motor kapalı ve anahtarları çıkarın
  • İşinizi önceden planlayın 
  • Zaman kazanmak için korumaları asla çıkarmayın veya modifiye etmeyin
  • Bir makineyi, yalnızca onu güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı biliyorsanız ve uygun eğitimi aldıysanız kullanın 
  • Üreticinin talimatlarını daima okuyun 

 • Promo Image

  Hayvancılık: güvenli çalışma

  İnsanların çiftlik hayvanları ile yakın temas halinde çalışmanın tehlikelerinden habersiz olmasını bekleyebilirsiniz, ancak çiftçilerin her gün gerekli güvenlik önlemlerini almamak için hiçbir mazereti yoktur. 

  Hayvanlarla ilişkili yaşanan olayların çoğu ölümcül olmasa da her yıl birçok erkek, kadın ve çocuk düşüncesizce risk alma nedeniyle gereksiz yere yaralanmaktadır. Tüm doğru önlemleri aldığınızdan eminiz ancak kısa bir hatırlatma için okumaya devam edin.

 • Promo Image

  Sıvı gübreyle çalışma

  Sıvı gübre, aşırı derecede zehirli olabilen ve hatta ölümcül yaralanmalara yol açabilen gazlar üretir. Bunlardan en tehlikelisi hidrojen sülfürdür. 

  Sıvı gübreyle çalışırken sıkı güvenlik kurallarına uyun. Kendinizi en iyi şekilde koruyabilmeniz için neyle çalıştığınızı tam olarak anladığınızdan emin olun. İşte sıvı gübre hakkında bilmeniz gereken 7 şey.

 • Promo Image

  Yorgunluğu tespit etmeyi öğrenmek

  Yorgunluğun belirtilerini tanıyabiliyor musunuz ve bunlarla başa çıkmayı biliyor musunuz? Aşırı yorgunluk, çiftlik kazalarının başlıca nedenlerinden biridir. Karar verme mekanizmanızı ve tepki verme sürenizi etkiler. Sizi, hayvanların yavrulama dönemi veya hasat gibi en yoğun zamanlarınızda, en baskı altında hissettiğiniz anda vurabilir. 

  Ama yorgunluğu fark ettiğinizde iyi haber şu ki, onunla savaşabilirsiniz.

 • Promo Image

  Ön yükleyiciler: güvenli bir şekilde çalışın

  Çoğu çiftçi ön yükleyicilerle çalışma deneyimine sahiptir. Bir traktörde doğru ekipmanı kullanmak güvenlik için çok önemli olduğu kadar verimlilik ve garantiniz için de gereklidir. İşte ön yükleyicilerle çalışırken hatırlamanız gereken 6 şey

ÇİFTLİĞİNİZ İÇİN GÜVENLİK ÇÖZÜMLERİ

Kaliteli aynalar, cam ve silecekler ve geri görüş kameraları görüş kabiliyetinizi en üst düzeye çıkarır. Kişisel koruyucu ekipmanlar (KKE) ve yüksek görünürlük sağlayan ceketler gibi temel parçalar sizi koruma altında tutar ve yeni PTO koruma muhafazaları makinelerinizin güvende olmasını sağlar.

Cam ve Aynalar İşi şansa bırakmayın! Cam ve aynalarınız görüş kabiliyetiniz için çok önemlidir, şayet kırılmışlarsa bayinizle irtibata geçin
Güvenlik Kameraları Çok çeşitli harici kamera paketlerimizle kabininizdeki görüş kapasitesini geliştirin.
Döner Tepe Lambaları/Aydınlatma

Far değişimlerinden LED çalışma lambasına ve tepe lambası ile yapılan geliştirmelere, Orijinal AGCO aydınlatma çözümleriyle makinenizin ve yapılan işin görünürlüğünü maksimuma çıkarın.

Silecek sistemleri

Camlarınız bulanık mı? Silecek değişiminin ve kışa yönelik yüksek performanslı cam temizleyicisinin tam zamanı. Orijinal AGCO silecekler uzun ömürlü yedek parça seçeneğinizdir.

PTO Koruma Muhafazaları

Ertelemeyin! Hasarlı PTO korumalarını değiştirerek ciddi yaralanmalara yol açacak riskleri minimuma indirin.

Kişisel Koruyucu Ekipman/Koruyucu Ayakkabılar

Yüksek görünürlük sağlayan ceketler, koruyucu ayakkabılar, el temizleyicileri ve koruyucu gözlükler gibi çok çeşitli kişisel koruyucu ekipmanlarla görünür olun ve güvenliğinizi sağlayın.

Smart Check

Makinenizin görsel güvenlik muayenesini içeren bir ücretsiz SMART Check kontrolü isteyin.

Klima Bakımı

Kabin havalandırma sisteminizin çalışır durumda, temiz ve etkili olmasını sağlayarak yorgunluğu azaltın.