Çiftlik güvenliğini ciddiye alın

SMART SAFETY

ÇİFTLİĞİNİZDE GÜVENLİĞİ SAĞLAYIN

Güvenli çiftçilik başarılı çiftçiliktir. Sizi ve çiftlikteki herkesi koruyan güvenlik önlemlerini hatırlamak için zaman ayrın. İşleri aceleye getirmek cazip gelebilir, özellikle de baskı altındayken. Ama düzgün bir eğitim, güvenlik kontrolleri ve doğru ekipman çiftliğinizdeki riskleri azaltacaktır. İster çiftlik işinde yeni olun ister deneyimli, çiftliğinizdeki güvenlikle ilgili konuları hatırlamak faydalı olacaktır.

Aşağıdaki kısa ve pratik kılavuzumuzla bilgilerinizi tazeleyin. Güvenliğinizi koruyun çünkü çiftliğiniz siz olmadan işlev gösteremez.

GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIN

 • Promo Image

  ÜZERİNİZE YORGUNLUK ÇÖKMESİNE İZİN VERMEYİN

  Yorgun çiftçiler kötü kararlar verebilir, tepki süreleri daha yavaştır ve kaza yapma ihtimalleri daha yüksektir. Özellikle işlerinizin en yoğun olduğu dönemde yorgunluğun belirtilerini tanımayı öğrenin. İşe devam etmek her zaman en iyi çözüm değildir. Düzgün şekilde dinlenmek daha fazla verimlilik, daha güvenli bir çiftlik çalışması ve işin daha hızlı yapılmasını sağlar.  

 • Promo Image

  BANA OLMAZ

  Güvenliği alışkanlık haline getirin. Çiftlikteki çalışma gününüzün barındırdığı riskleri görmezden gelmeyin. Ne kadar fazla çiftlik deneyiminiz olursa olsun, güvenlik konusunu dikkate almazsanız sahip olduğunuz deneyim sizi kazalardan koruyamaz. Bugüne dek olmamış olması, olmayacağı anlamına gelmez. Çiftliğinizdeki herkesi koruyun – güvenlik önlemlerini asla atlamayın. 

 • Promo Image

  GÜVENLİK SORUNLARINI FARK EDİN

  Göremezseniz, önleyemezsiniz. Camınızı temizlemek veya bir geri görüş kamerası takmak gibi basit adımlar ciddi hasarları ve hayatınızı kökten değiştirecek kazaları önleyebilir. Görün ve görülün çünkü alternatifini düşünmek bile istemezsiniz  

KAYNAKLAR VE TAVSİYELER

 • Promo Image

  Yüksekte çalışmak

  FSF araştırması, yüksekten düşme veya düşen bir nesnenin çarpması riskinin tarım sektöründeki tüm ölümlerin yaklaşık %30'unu oluşturduğunu göstermektedir. Yüksekten düşme, uzun süreli yaralanmalara neden olabilir ve işinizi etkileyebilir.

  Düşmelerin çoğu ya işin düzgün şekilde planlanmaması ya da ekipmanın kusurlu olması veya uygun olmaması nedeniyle olur.  Yüksekte çalışırken güvenliğin sağlanması konusunu kendinize hatırlatmak için bunu okuyun.

 • Promo Image

  Hayvancılık: güvenli çalışma

  İnsanların çiftlik hayvanları ile yakın temas halinde çalışmanın tehlikelerinden habersiz olmasını bekleyebilirsiniz, ancak çiftçilerin her gün gerekli güvenlik önlemlerini almamak için hiçbir mazereti yoktur. 

  Hayvanlarla ilişkili yaşanan olayların çoğu ölümcül olmasa da her yıl birçok erkek, kadın ve çocuk düşüncesizce risk alma nedeniyle gereksiz yere yaralanmaktadır. Tüm doğru önlemleri aldığınızdan eminiz ancak kısa bir hatırlatma için okumaya devam edin.

 • Promo Image

  Elektrik hava hatlarıyla çalışmak

  Elektriğin yüksek gerilimde 5 metreye kadar sıçrayabildiğini biliyor muydunuz? Ciddi şekilde yaralanmak veya ekipmanınızda yüksek maliyetli hasarlara yol açmak için bir elektrik hattına değmeniz gerekmiyor. Herkesin güvenliği için elektrik hatları hakkında bilgilenin. Elektrik hattı güvenliği ve acil bir durumda neler yapılması gerektiği hakkında işte size hızlı bir bilgilendirme.

 • Promo Image

  PTO Güvenlik Kontrol Listesi

  Her gün traktörünüzle birlikte kullandığınız makinelerin pek çoğu için güç kaynağı. Çoğu çiftçinin onsuz yapamayacağı bir donanım parçası. Ama PTO şaftları 1000 dev/dak’a varan devirlere ulaştığında genellikle hızlı ve ciddi kazalar gerçekleşebiliyor.  

  Basit önlemler, hayatınızı kökten değiştirecek yaralanmaları engelleyebilir. PTO’unuz her etkinleştirdiğinizde bu güvenlik önlemlerini ciddiye alıyor musunuz?

 • Promo Image

  Çiftliklerde çocuk güvenliği

  Çiftlik, çocukların büyümesi için harika bir yer ve harika bir eğitim kaynağı olabilir. Ama aynı zamanda da tehlikeli bir yerdir. Trajik bir şekilde her sene çiftlik kazalarında çocuklar hayatını kaybediyor.

  Çocuklar meraklı ve oyuncudur ve çiftlikte doğmuş olsalar bile risklerden muaf değillerdir.  İster çiftlikte çalışıyor ister oyun oynuyor olsunlar, onları gereken şekilde gözetim altında tutmak size bağlıdır. 

  Çiftliğinizde çocuk güvenliği konusunu kendinize hatırlatmak için iyi bir zaman.

 • Promo Image

  Sıvı gübreyle çalışma

  Sıvı gübre, aşırı derecede zehirli olabilen ve hatta ölümcül yaralanmalara yol açabilen gazlar üretir. Bunlardan en tehlikelisi hidrojen sülfürdür. 

  Sıvı gübreyle çalışırken sıkı güvenlik kurallarına uyun. Kendinizi en iyi şekilde koruyabilmeniz için neyle çalıştığınızı tam olarak anladığınızdan emin olun. İşte sıvı gübre hakkında bilmeniz gereken 7 şey.

 • Promo Image

  Makinelerle çalışmak

  Kötü kullanılmış veya arızalı araçlar ve makineler, çiftliklerde ölümlerin ve ciddi yaralanmaların başlıca nedenidir. 

  Güvende kalmak için bu basit kurallara uyun

  • Güvenli durma - el freni çekili, kontroller boşta, motor kapalı ve anahtarları çıkarın
  • İşinizi önceden planlayın 
  • Zaman kazanmak için korumaları asla çıkarmayın veya modifiye etmeyin
  • Bir makineyi, yalnızca onu güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı biliyorsanız ve uygun eğitimi aldıysanız kullanın 
  • Üreticinin talimatlarını daima okuyun 

 • Promo Image

  Yorgunluğu tespit etmeyi öğrenmek

  Yorgunluğun belirtilerini tanıyabiliyor musunuz ve bunlarla başa çıkmayı biliyor musunuz? Aşırı yorgunluk, çiftlik kazalarının başlıca nedenlerinden biridir. Karar verme mekanizmanızı ve tepki verme sürenizi etkiler. Sizi, hayvanların yavrulama dönemi veya hasat gibi en yoğun zamanlarınızda, en baskı altında hissettiğiniz anda vurabilir. 

  Ama yorgunluğu fark ettiğinizde iyi haber şu ki, onunla savaşabilirsiniz.

ÇİFTLİĞİNİZ İÇİN GÜVENLİK ÇÖZÜMLERİ

Kaliteli aynalar, cam ve silecekler ve geri görüş kameraları görüş kabiliyetinizi en üst düzeye çıkarır. Kişisel koruyucu ekipmanlar (KKE) ve yüksek görünürlük sağlayan ceketler gibi temel parçalar sizi koruma altında tutar ve yeni PTO koruma muhafazaları makinelerinizin güvende olmasını sağlar.

Cam ve Aynalar İşi şansa bırakmayın! Cam ve aynalarınız görüş kabiliyetiniz için çok önemlidir, şayet kırılmışlarsa bayinizle irtibata geçin
Güvenlik Kameraları Çok çeşitli harici kamera paketlerimizle kabininizdeki görüş kapasitesini geliştirin.
Döner Tepe Lambaları/Aydınlatma

Far değişimlerinden LED çalışma lambasına ve tepe lambası ile yapılan geliştirmelere, Orijinal AGCO aydınlatma çözümleriyle makinenizin ve yapılan işin görünürlüğünü maksimuma çıkarın.

Silecek sistemleri

Camlarınız bulanık mı? Silecek değişiminin ve kışa yönelik yüksek performanslı cam temizleyicisinin tam zamanı. Orijinal AGCO silecekler uzun ömürlü yedek parça seçeneğinizdir.

PTO Koruma Muhafazaları

Ertelemeyin! Hasarlı PTO korumalarını değiştirerek ciddi yaralanmalara yol açacak riskleri minimuma indirin.

Kişisel Koruyucu Ekipman/Koruyucu Ayakkabılar

Yüksek görünürlük sağlayan ceketler, koruyucu ayakkabılar, el temizleyicileri ve koruyucu gözlükler gibi çok çeşitli kişisel koruyucu ekipmanlarla görünür olun ve güvenliğinizi sağlayın.

Smart Check

Makinenizin görsel güvenlik muayenesini içeren bir ücretsiz SMART Check kontrolü isteyin.

Klima Bakımı

Kabin havalandırma sisteminizin çalışır durumda, temiz ve etkili olmasını sağlayarak yorgunluğu azaltın.