ZESPÓŁ AGCO DS. AGRONOMII: MAKSYMALIZACJA PLONÓW PSZENICY OZIMEJ

18 kwietnia 2024 r

Plony i koszty operacyjne związane z produkcją pszenicy ozimej mogą się znacznie różnić w zależności od kilku kluczowych zmiennych: rozstawu rzędów, dawek nasion i metod zwalczania chwastów (bez stosowania herbicydów i ze stosowaniem konwencjonalnych środków chemicznych). Zespół AGCO ds. agronomii uwzględnia wszystkie te czynniki i analizuje je, tak by zaproponować rolnikom najlepsze rozwiązania.

Działania

Badanie przeprowadzono w Swiss Future Farm w Szwajcarii w sezonie 2021–2022. Pole doświadczalne obsiano w systemie intensywnej uprawy po uprzednich zbiorach kukurydzy na kiszonkę. Pszenica ozima została wysiana 20 października 2021 r. za pomocą siewnika przy typowym (12,5 cm) lub szerokim (37,5 cm) rozstawie rzędów i przy pełnej (100%) lub zmniejszonej dawce wysiewu (60%). Kolejnym czynnikiem zmiennym było stosowanie podczas wzrostu chemicznych albo mechanicznych metod zwalczania chwastów. Z wyjątkiem siewu i zwalczania chwastów wszystkie czynności terenowe związane z przygotowaniem podłoża pod siew, aplikacją nawozów i zbiorami zostały przeprowadzone tak samo na wszystkich pasach testowych. Zbiory próbne przeprowadzono 25 lipca 2022 roku.

Winter wheat row spacing infographic

Obserwacje

1. Najwyższy plon uzyskano z pszenicy uprawianej przy typowym rozstawie rzędów i chemicznym zwalczaniu chwastów. Dla porównania wyniki pozostałych prób były następujące:

1.1. Typowy rozstaw rzędów i mechaniczne zwalczanie chwastów — 5,5% mniej.

1.2. Szeroki rozstaw rzędów i chemiczne zwalczanie chwastów — 24,7% mniej.

1.3. Szeroki rozstaw rzędów i mechaniczne zwalczanie chwastów — 32,9% mniej.

2. Najwyższą masę hektolitra uzyskano w pasie testowym z typowym rozstawem rzędów i mechanicznym zwalczaniem chwastów. Wszystkie inne rozstawy rzędów i zabiegi zwalczania chwastów były na równoważnym, nieco niższym poziomie.

3. Zawartość białka była istotnie wyższa w pszenicy ozimej uprawianej w szerokim rozstawie rzędów, zarówno przy chemicznym, jak i mechanicznym zwalczaniu chwastów.

Wnioski

Wyniki liczby kłosów w fazie BBCH 50-60 pokazują, że docelową liczbę 600 kłosów na metr kwadratowy w pszenicy ozimej udało się osiągnąć tylko w przypadku typowego rozstawu rzędów. Obserwacja ta jest zgodna z wynikami dotyczącymi plonu ziarna, gdzie niezależnie od zastosowanej metody zwalczania chwastów typowy rozstaw rzędów i pełna dawka nasion zapewniały znacznie wyższy plon niż szeroki rozstaw rzędów. Należy jednak zauważyć, że pola o szerokim rozstawie rzędów z zaledwie 60% mniejszą dawką nasion spowodowały tylko 22% redukcję dawki wysiewu (przy chemicznym zwalczaniu chwastów) i 26% redukcję liczby kłosów (przy mechanicznym zwalczaniu chwastów). Dlatego też pszenica wysiana w szerokim rozstawie rzędów wykazywały większe rozkrzewianie i skracanie (tillering).

To nie jest podręcznik

Zalecenia zespołu ds. agronomii dotyczące głębszego sadzenia odbiegają od podejścia podręcznikowego z dwóch powodów:

  1. Wytyczne podręcznikowe opracowano w latach 1960–70, kiedy wigor nasion buraka cukrowego był niższy niż w przypadku dzisiejszych odmian.
  2. Powłoka nasion buraka cukrowego rozwinęła się w ostatnich dziesięcioleciach, w wyniku czego tylko sama powłoka pochłania więcej wilgoci przed wcześniejszym uwolnieniem nasion.

Znasz innych rolników, którzy mogliby skorzystać z tych badań? Podziel się tym z nimi.