Traktujemy bezpieczeństwo w gospodarstwie niezwykle poważnie

SMART SAFETY

Bezpieczne rolnictwo to skuteczne rolnictwo

Pracujesz w jednej z najbardziej niebezpiecznych branż na świecie. Ocena ryzyka i odpowiednie kontrole bezpieczeństwa mają kluczowe znaczenie, gdy chodzi o ochronę Ciebie i wszystkich innych osób w gospodarstwie.

Skorzystaj z naszych krótkich, praktycznych przewodników bezpieczeństwa, aby przypomnieć sobie najlepsze praktyki bezpieczeństwa w gospodarstwie. Obejmują one wszystko — od zasad pracy z gnojowicą po bezpieczeństwo dzieci.

Co rolnicy myślą o bezpieczeństwie

 • Promo Image

  „Kontrole bezpieczeństwa powinny być Twoją drugą naturą”

  William Sayers

  Promotor bezpieczeństwa w gospodarstwie

  „Kontrole bezpieczeństwa są niezwykle ważną częścią codziennej pracy w gospodarstwie. Jeśli nie są wykonywane, naraża to na poważne ryzyko zarówno Ciebie, jak i inne osoby pracujące w gospodarstwie. Nie myśl, że wypadki nigdy Ci się nie przytrafią”.

Pracuj bezpiecznie

 • Promo Image

  Dostrzeż problem bezpieczeństwa

  Jeśli czegoś nie widzisz, nie możesz tego uniknąć. Proste działania, takie jak wymiana wycieraczek Widzieć i być widzianym — o alternatywie nie ma co myśleć.

 • Promo Image

  To mi się nie przytrafi

  Spraw, by dbałość o bezpieczeństwo stało się Twoją drugą naturą. Nie ignoruj zagrożeń drzemiących w Twoim gospodarstwie. Nawet największe doświadczenie nie ochroni Cię przed wypadkami, jeśli zbagatelizujesz kwestie związane z bezpieczeństwem. To, że coś się nie zdarzyło, nie znaczy, że się nie wydarzy. Chroń wszystkich w swoim gospodarstwie. Nigdy nie zaniedbuj kwestii związanych z bezpieczeństwem.

 • Promo Image

  ABY BYĆ BEZPIECZNYM, NIE MOŻNA ZDAWAĆ SIĘ NA PRZYPADEK

  Nie pozostawiaj bezpieczeństwa w gospodarstwie przypadkowi. Zmniejsz ryzyko dzięki regularnym kontrolom bezpieczeństwa, odpowiednim szkoleniom i właściwemu sprzętowi. Na pewno nie przyszłoby Ci do głowy wyskoczenie z samolotu bez uprzedniego sprawdzenia spadochronu, dlatego nigdy nie bierz bezpieczeństwa w gospodarstwie za pewnik. 

 • Promo Image

  NIE POZWÓL, BY DOPADŁO CIĘ ZMĘCZENIE

  Zmęczeni rolnicy mogą podejmować złe decyzje, mają wolniejszy czas reakcji i są bardziej narażeni na wypadki. Naucz się rozpoznawać objawy przemęczenia, zwłaszcza w szczycie sezonu. Dalsza praca nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Właściwy odpoczynek może zwiększyć produktywność i bezpieczeństwo pracy oraz sprawić, że szybciej wykonasz zadanie.  

 • Promo Image

  Poświęć czas na rozmowę

  Pasja, duma, siła fizyczna i psychiczna? Porozmawiajmy o tym, co jest potrzebne, by zostać rolnikiem. Może Ci się wydawać, że jedynym sposobem na osiągnięcie oczekiwanych wyników jest forsowanie się do granic możliwości lub wielogodzinna praca w odosobnieniu. Jak często jednak dzielisz się swoim doświadczeniem? Porozmawiajmy o radości, miłości, trudach i wszystkim innym, co jest potrzebne, by zostać rolnikiem.

Zasoby i porady

 • Promo Image

  Zachowaj bezpieczeństwo na drodze

  Ciągniki spędzają coraz więcej czasu na drodze i poruszają się podczas pracy z większymi prędkościami. Zapięcie pasów bezpieczeństwa może znacznie zmniejszyć ryzyko ewentualnych obrażeń. Jeśli musisz zabrać pasażera, upewnij się, że korzysta on z zamontowanego fotela z pasem bezpieczeństwa. Upewnij się, że maszyna jest czysta, dobrze utrzymana i wyposażona we wszelkie wymagane oświetlenie i oznakowanie ostrzegawcze.

  Rozważ zainstalowanie systemu ochrony ciągnika. Zmniejsz ryzyko uszkodzenia maszyny, zwiększ widoczność i bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

 • Promo Image

  Pracownicy tymczasowi

  Pracownicy tymczasowi lub sezonowi mogą nie być zaznajomieni z zagrożeniami związanymi z pracą w gospodarstwie rolnym. Poświęć trochę czasu, by upewnić się, że są świadomi obowiązujących procedur bezpieczeństwa. Ważne jest również, aby przed użyciem jakichkolwiek maszyn lub narzędzi wyposażyli się w wymagane środki ochrony osobistej i przeszli odpowiednie szkolenie.

  Upewnij się, że pracownicy są odpowiednio nadzorowani i mogą skutecznie komunikować się ze swoimi przełożonymi. Język polski może nie być ich pierwszym językiem, więc należy koniecznie dopilnować, by zrozumieli znaki ostrzegawcze i procedury bezpieczeństwa.

 • Promo Image

  Leśnictwo

  W pewnym momencie większość rolników będzie musiała poradzić sobie z problemami typowymi dla środowiska leśnego. Dla własnego bezpieczeństwa ważne jest, aby postępować zgodnie z wytycznymi, nosić odpowiednie środki ochrony osobistej oraz zawsze używać podczas pracy odpowiednich maszyn i sprzętu. Istnieją 4 kluczowe rzeczy, które naszym zdaniem należy wiedzieć o bezpiecznej pracy z drzewami na wysokości. 

 • Promo Image

  Bezpieczeństwo pożarowe

  Uszkodzenia budynków, plonów i maszyn. Radzenie sobie z konsekwencjami pożaru może być wyniszczające. Co gorsze, pożary mogą powodować obrażenia i śmierć zwierząt gospodarskich oraz ludzi. Na szczęście pożarom można zapobiegać. Przypomnij sobie zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego i dowiedz się, jak postępować w przypadku pożaru. 

 • Promo Image

  Lista kontrolna bezpieczeństwa WOM

  Źródło zasilania dla wielu maszyn, których używasz każdego dnia z ciągnikiem. Zestaw, bez którego niewielu rolników mogłoby się obejść. Jednak w przypadku wałów WOM osiągających prędkość obrotową do 1000 obr./min wypadki zdarzają się w mgnieniu oka i mają poważne konsekwencje.  

  Obrażeniom zmieniającym życie można zapobiec poprzez proste działania. Czy za każdym razem, gdy aktywujesz WOM, poważnie traktujesz te środki ostrożności?

 • Promo Image

  Praca przy napowietrznych liniach energetycznych

  Czy wiesz, że przy wysokim napięciu ładunek elektryczny może przeskoczyć nawet na odległość 5 metrów? Wcale nie musisz dotknąć linii energetycznej, aby doznać poważnych obrażeń lub narazić się na kosztowne uszkodzenie sprzętu. Dowiedz się więcej o liniach energetycznych — dla bezpieczeństwa wszystkich. Oto szybka lektura na temat bezpieczeństwa linii energetycznej oraz porady dotyczące tego, co robić w obliczu zagrożenia.

 • Promo Image

  Bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie

  Gospodarstwa rolne mogą być wspaniałym miejscem dorastania dzieci i fantastycznym źródłem doświadczeń.

  Są to jednocześnie miejsca niezwykle niebezpieczne. Co roku w gospodarstwach zdarzają się tragiczne wypadki z udziałem dzieci.

  Dzieci są ciekawskie i skore do zabawy. Nawet jeśli urodziły się w gospodarstwie, nie są odporne na ryzyko. Niezależnie od tego, czy pracują, czy bawią się w gospodarstwie, to do Ciebie należy zapewnienie im odpowiedniego nadzoru.

  Mamy teraz dobry czas, by przypomnieć sobie o kwestiach związanych z bezpieczeństwem dzieci w gospodarstwie.

 • Promo Image

  Praca na wysokości

  Badania FSF pokazują, że ryzyko upadku z wysokości lub uderzenia przez spadający przedmiot odpowiada za niemal 30% wszystkich wypadków śmiertelnych w rolnictwie. Każdy upadek z wysokości może skutkować długotrwałymi obrażeniami i niekorzystnie wpłynąć na działalność firmy.

  Większość upadków zdarza się albo dlatego, że praca nie została odpowiednio zaplanowana, albo z powodu stosowania nieodpowiedniego lub wadliwego sprzętu. Przeczytaj to, by przypomnieć sobie o bezpieczeństwie podczas pracy na wysokości. 

 • Promo Image

  Praca z maszynami

  Nieprawidłowo użytkowane lub niesprawne pojazdy i maszyny są główną przyczyną śmierci i poważnych obrażeń w gospodarstwach rolnych. 

  Trzymaj się tych prostych zasad, aby zachować bezpieczeństwo.

  • Bezpieczne zatrzymanie — zaciągnij hamulec ręczny, ustaw elementy sterujące w pozycjach neutralnych, wyłącz silnik i wyjmij kluczyk ze stacyjki.
  • Planuj z wyprzedzeniem. 
  • Nigdy nie demontuj ani nie modyfikuj osłon w celu zaoszczędzenia czasu.
  • Eksploatuj maszynę tylko wtedy, gdy wiesz, jak bezpiecznie ją obsługiwać i jeśli masz za sobą odpowiednie szkolenie. 
  • Zawsze czytaj instrukcje dostarczone przez producenta. 

 • Promo Image

  Zwierzęta hodowlane: bezpieczna praca

  Można oczekiwać, że zwykli ludzie nie są świadomi zagrożeń związanych z pracą w bliskim kontakcie ze zwierzętami gospodarskimi. Rolnicy jednak nie mają żadnych wymówek, dlatego muszą podejmować odpowiednie środki bezpieczeństwa każdego dnia.

  Mimo że większość wypadków z udziałem zwierząt nie kończy się śmiercią, każdego roku wiele mężczyzn, kobiet i dzieci doznaje niepotrzebnych obrażeń z powodu nierozważnego podejmowania ryzyka. Jesteśmy pewni, że podejmujesz wszystkie właściwe środki ostrożności, ale zachęcamy, by czytać dalej i zrobić sobie szybkie przypomnienie. 

 • Promo Image

  Praca z gnojowicą

  Gnojowica wytwarza gazy, które mogą być niezwykle trujące, a nawet prowadzić do śmiertelnych obrażeń. Najbardziej niebezpieczny jest siarkowodór. 

  Podczas pracy z gnojowicą należy przestrzegać rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. Musisz mieć bezwzględną świadomość, z czym masz do czynienia, tak aby móc się jak najlepiej zabezpieczyć. Oto 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o gnojowicy.

 • Promo Image

  Nauka dostrzegania przemęczenia

  Czy potrafisz rozpoznać objawy przemęczenia i czy wiesz, jak sobie z nimi radzić? Przemęczenie to główna przyczyna wypadków w gospodarstwach rolnych. Wpływa na podejmowanie decyzji i czas reakcji. Może Cię dopaść w czasie największej aktywności, np. podczas odbierania porodu u zwierząt czy podczas żniw, gdy jesteś pod największą presją. 

  Dobra wiadomość jest taka, że gdy rozpoznasz objawy przemęczenia, możesz z nim walczyć.

 • Promo Image

  Ładowacze czołowe: bezpieczna praca

  Większość rolników ma pewne doświadczenie w pracy z ładowaczami czołowymi. Korzystanie z odpowiedniego wyposażenia ciągnika ma kluczowe znaczenie pod względem bezpieczeństwa, a także wydajności i gwarancji. Oto 6 rzeczy, o których należy pamiętać podczas pracy z ładowaczami czołowymi 

ROZWIĄZANIA W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA DLA TWOJEGO GOSPODARSTWA

Wysokiej jakości lusterka, szyby i wycieraczki oraz kamery cofania maksymalizują widoczność. Takie niezbędne elementy, jak sprzęt ochrony osobistej czy kurtki typu Hi-Vis, gwarantują ochronę, a nowe osłony wałów WOM zapewniają bezpieczeństwo maszyn.

Szyby i lusterka Nie ryzykuj! Twoje szyby i lusterka są gwarancją dobrej widoczności. Jeśli są uszkodzone, skontaktuj się z dealerem.
Kamery zewnętrzne Popraw widoczność z kabiny dzięki naszej ofercie pakietów kamer zewnętrznych.
Sygnalizatory/światła obrotowe

Zmaksymalizuj widoczność swojej maszyny i wykonywanego zadania dzięki oryginalnym rozwiązaniom oświetleniowym AGCO — od reflektorów zamiennych po oświetlenie robocze LED i zmodernizowane obrotowe światła ostrzegawcze (tzw. koguty).

Systemy wycieraczek

Smugi na szybach? Czas zmienić wycieraczki i wlać zimowy płyn do spryskiwaczy. Oryginalne wycieraczki AGCO to wybór zapewniający długotrwałą eksploatację.

Osłony WOM

Nie zwlekaj! Wymień wszelkie uszkodzone osłony wału WOM, aby zminimalizować ryzyko poważnych obrażeń.

Środki ochrony osobistej / Buty ochronne

Zapewnij sobie bezpieczeństwo i widoczność dzięki szerokiej gamie środków ochrony osobistej, między innymi kamizelek o wysokiej widoczności, butów ochronnych, środków do czyszczenia rąk i okularów ochronnych.

Smart Check

Zapytaj o bezpłatny przegląd SMART Check, który obejmuje wizualną kontrolę bezpieczeństwa Twojej maszyny.

ASerwis układu klimatyzacji

Zmniejsz przemęczenie, upewniając się, że system wentylacji kabiny jest sprawny, czysty i wydajny.

 

SMART Check to świetny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swojej maszynie w nadchodzącym sezonie. AGCO Parts oferuje bezpłatny, kompleksowy przegląd wszystkich maszyn samobieżnych w wieku co najmniej pięciu lat, aby dać Ci pewność, że jesteś gotowy do podjęcia nowych wyzwań.

SMART Check

PRZEGLĄDY SMART CHECK SĄ DOSTĘPNE OD POCZĄTKU PAŹDZIERNIKA, PRZEZ OGRANICZONY CZAS. JUŻ DZIŚ ZAREZERWUJ PRZEGLĄD SMART CHECK SWOJEJ MASZYNY U LOKALNEGO DEALERA.

Liczba dostępnych przeglądów jest ograniczona, a dostępność przeglądów zależy od dealera. Więcej informacji na temat tej promocji można znaleźć w naszych Warunkach i postanowieniach.